اخبار برگزیده

بازدید معاونت بهداشتی استان اصفهان از مرکزتحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

 در این نشست که  با حضور مدیران مرکز و مسئولین بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی استان اصفهان، رییس ایمنی و سرپرست بهداشت حرفه ای فولاد مبارکه انجام گردید  ، بر لزوم همکاری فی مابین در زمینه های بهداشت حرفه ای بین استان اصفهان و مرکز تحقیقات فرآوری تاکید شد.

در این جلسه توانمندی های مرکز در زمینه بهداشت حرفه ای، محیط زیست، شناسایی و آنالیز مواد معدنی و فرآوری معرفی گردید. درادامه  در خصوص  اهمیت انجام روش های کنترل مهندسی در صنایع استان اصفهان و انجام آزمون های بیولوژیک  بحث و تبادل نظر شد و همچنین  درخواست انجام این خدمات از سوی معاونت بهداشتی استان اصفهان توسط مرکز مطرح شد.

در پایان این نشت به  انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک و آموزش های تخصصی از سوی مرکز به کارشناسان بهداشت حرفه ای استان اصفهان تاکید و بازدید از آزمایشگاه های مرکز انجام شد.

جشن روز کار و گارگر و تجلیل از کارگران نمونه

 

در این مراسم نماینده کارکنان مرکز ، ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد و بهبود شرایط موجودد به بخشی از مسایل کارکنان پرداخته ، که در ادامه دکتر پورکریمی سرپرست مرکز ضمن تبریک و بزرگداشت این روز به سوالات مربوطه پاسخ داد. در پایان این مراسم از کارگران نمونه و برندگان مسابقات ورزشی که به این منظور برگزار شده بود تقدیر و تشکر به عمل آمد.

آزمایشگاه شیمی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در آزمون مهارت استرالیا رتبه "خیلی خوب" گرفت

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:این ارزیابی در آپریل ۲۰۲۴ برگزار شد و ۲۱۲ آزمایشگاه از کشورهای مختلف جهان در آن شرکت نمودند. نتایج این ارزیابی نشان می دهد  ۹۵٪  آنالیزهای آزمایشگاه شیمی مرکز با z-score<2 در سطح  "رضایت بخش" است. همچنین در این دوره، برای اولین بار اندازه گیری "طلای بارگذاری شده روی کربن"،  نیز به آیتم های مورد آنالیز اضافه شد. قابل ذکر است که ، استرالیا، برگزاری این آزمون مهارت را از سال 1992 آغاز کرده و اکنون به دلیل اینکه اطلاعات ارزشمندی برای صنعت معدن و بخش آنالیز شیمیایی فراهم می کند، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. و این ارزیابی اطلاعاتی مانند خدمات قابل دسترس، و اطلاعات کافی در زمینه قابلیت های آنالیز شیمیایی برای خانه های معدن فراهم می کند، و از سوی دیگر آنالیزگران شیمیایی، وضعیت کیفی خود را ارزیابی می کنند. و امروزه بسیاری از آزمایشگاه ها از نتایج این گزارش به عنوان بخش جدایی ناپذیر استراتژی کنترل کیفیت خود استفاده می کنند. و آزمایشگاه شیمی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران براساس ارزشهای بنیادی و برنامه راهبردی خود متعهد به رعایت دقیق استانداردهای دقت، صحت و کیفیت رایج ملی و بین المللی در ارتباط با خدمات تخصصی خود است و یکی از راههایی که کیفیتش مورد ارزیابی قرار می گیرد، شرکت در آزمون مهارت سالانه Geostats استرالیا است. 

تفاهمنامه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی بخش معدن و صنایع معدنی ( ایمینو) و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران امضاء شد

 این تفاهم نامه همکاری از سوی ضیاالدین پورکریمی سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و مجید وفایی فرد مجری طرح ایجاد زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی ، امضا شد و مدت اعتبار آن 3 سال تعیین شد.
 
«ایمینو» و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در راستای رشد و توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی بخش معدن و صنایع معدنی همکاری مستمر خود را با محوریت شناسایی منابع و اجرای راهکارهای مناسب در راستای جذب و توسعه طرح های نوآورانه و فناورانه آغاز کردند.
از دیگر محورهای این تفاهمنامه برگزاری دوره های آموزشی و رویدادهای مشترک مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی، همکاری در زمینه تولید محتواهای مشترک، پرورش مشاور و مربی برای بخش های گوناگون کسب وکار و همکاری در انجام طرح های پژوهشی مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی است.
این همکاری با هدف استفاده از ظرفیت‌های فنی و آزمایشگاهی طرفین در راستای توسعه محصولات نوآورانه و دانش‌بنیان، همکاری در زمینه‌ ارزیابی فنی و اقتصادی، منتورینگ و مشاوره طرح‌ها، ایده‌ها و پروژه‌های استارتاپی، نوآورانه و تحقیقاتی و همچنین حمایت از اشخاص حقیقی و حقوقی دارای ابتکار مرتبط با بخش معدن و صنعت توسط طرفین، ارجاع نیازمندی‌ها و چالش‌های حوزه‌ کاری مرتبط از سوی طرفین برای بهره‌گیری از توانمندی های فنی در زمینه‌ منابع انسانی، امکانات آزمایشگاهی و … است.
پیرو این تفاهمنامه، ایمینو و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران درصدد هستند با شناسایی، ارزیابی، معرفی، حمایت و اجرای مشترک طرح های استارتاپی، کارآفرینی و تحقیقاتی همکاری کنند و با انتشار فراخوان های مشترک، برگزاری نشست های ارائه فناوری در بخش معدن ((Pitch و ارائه نیازهای فناورانه (Reverse Pitch)در این عرصه و مشارکت و حمایت معنوی از محصولات فنارانه و نوآورانه با هدف تجاری سازی از سوی طرفین در راستای توسعه زیست بوم نوآوری گام بردارند.
 
طرح ایجاد زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی ( ایمینو) با هدف انتقال دانش و فناوری‌های نوین به چرخه معدن و صنایع معدنی کشور در شهریورماه سال 1399 از سوی «ایمیدرو» و براساس تفاهم نامه همکاری مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وظایفی همچون سیاستگذاری، تسهیلگری، شبکه‌سازی و توسعه بازار راه‌اندازی شده و در راستای ایجاد و خلق استارتاپ‌ها، توسعه کسب و کارهای نوپا، تجاری‌سازی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور و توسعه زیست بوم فناوری‌های پیشران انقلاب صنعتی چهارم با اولویت فناوری های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، کلان داده و بلاکچین و ... فعالیت داشته و توانسته بیش از 32 استارتاپ را پذیرش، هدایت و راهبری و از 84 شرکت دانش بنیان حمایت کند.
«مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران» نیز با اهداف انجام مطالعات کانی‌شناسی و شیمیایی بر روی نمونه های اکتشافی، معدنی و کانه‌آرایی و همچنین تحقیقات فرآوری مواد معدنی در دو مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی و بهینه سازی فرآیندهای فرآوری فعالیت دارد و این مرکز به عنوان مرکز تحقیقات فراوری کشورهای عضو اکو ثبت شده و تنها آزمایشگاه بخش صنعت و معدن است که در شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو عضویت دارد.

 عزم هیات معدنی الجزایر در خصوص همکاری در حوزه معدن و صنایع معدنی

 
بازدید هیات معدنی الجزایر از مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران زمینه های همکاری و مشارکت در بخش معدن و صنایع مهعدنی را کلید می زند. به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، این جلسه که امروز صبح با حضور مدیر و مدیران بخش فنی مرکز ، معاون اداره کل معادن الجزایر و مسئول مشارکت و روابط خارجی در گروه معادن ، مدیر شرکت ملی فولاد و آهن و مدیر توسعه شرکت ملی سنگ مرمرا لجزایر برگزارشد. در این جلسه پور کریمی مدیر مرکز در خصوص فعالیت های مرکز گفت : امکانات آزمایشگاهی موجود در مرکز از بخش اکتشاف معادن تا انتهای فرایند بازیافت باطله های معادن و بازیابی عناصر با ارزش از معدن بوده و مرکز در زمینه فلزات پایه پروژه های متعددی را به  اتمام رسانده است. وی در ادامه افزود، ایمیدرو آمادگی سرمایه گذاری در بخش طلا و آهن را در خارج از کشور دارد و همچنین ، مرکز در سال جاری  بر روی پروژه های عناصر حیاتی و بازیافت پسماند  از باطله ها پروژه های متعددی را شروع به کار کرده است . آقای مدیج بودبوب ، معاون اداره کل معادن الجزایر نیز ضمن ابراز خرسندی از بازدید از ایران و مرکز تحقیقات گفت :این کشور دارای معادن بزرگ در زمینه فسفات و، سنگ آهن و طلا و... می باشد که بعد از استقلال الجزایر در پی بهره برداری بهینه از این معادن هستند و آماده و پدیرای سرمایه گزاری خارجی هستند. معاون اداره کل معادن الجزایر در ادامه تمایل خود را به ایجاد رابطه همکاری و مشارکت دو کشوردر زمینه های معدنی و بهره برداری از معادن ابراز داشت.

ارزیابی دهمین دوره جایزه ملی بهره وری

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران با اعلام سازمان ملی بهره وری این جایزه، یکی از شش جایزه معتبر ملی بوده که سالانه با حضور بیش از ۴۰ واحد تابعه ایمیدرو اجرا می شود. ارزیابی دهمین دوره  جایزه ملی بهره وری با حضور ارزیابان بهره وری در مرکز تحقیقات در روز چها رشنبه و پنجشنبه ۱۶ و ۱۵ اسفند ماه برگزار شد.

نشانی :
کیلومتر9 اتوبان کرج قزوین-جنب کارخانه سوپا-انتهای بلوار کاوش-شهرک تحقیقاتی کاوش-مرکز تحقیقاتی فرآوری مواد معدنی ایران

کد پستی: 3365166534
تلفن: 32106000-۰۲۶
تلفن: ۷۶-۳۴۷۶۲۲۷۳-۰۲۶
نمابر: ۳۴۷۶۲۲۷۲-۰۲۶

جهت انجام خدمات تخصصی و آزمایشگاهی درخواست کتبی خود را به این آدرس ایمیل کنید
customer @ imprc.ir

شماره ارتباط با مشتری:219-213

شماره مسئول و مشاور بازرگانی:220