برگزاری آشنایی با مصادیق مالکیت فکری و حمایت از اختراعات در مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران

دوره اموزشی، آشنایی با مصادیق مالکیت فکری و حمایت از اختراعات در مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران امروز ۱۹ اذر  با حضور مدیران و کارشناسان مرکز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران این دوره آموزشی با هدف آشنایی با انواع مصادیق قابل حمایت فکری،آشنایی با شرایط ثبت و اختراع و انواع و ابعاد حمایت از اختراع و همچنین نحوه جستجو اختراعات و نوشتن مدارک ثبت اختراع برگزار شد.

آذر ۱۹, ۱۳۹۷

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ارائه خدمات محیط زیست و بهداشت حرفه ایی با ۲۰ درصد تخفیف

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی محیط زیست و بهداشت حرفه ایی با تخفیف ۲۰ درصدی به واحد های صنعتی و معدنی میباشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، آزمایشگاه محیط زیست و بهداشت حرفه ایی، مرکز با اخذ بالاترین سطح مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و  با تاکید بر طرح های بهره وری و اقتصاد سبز، توسعه پایدار و ارزیابی و کاهش آلاینده های زیست محیطی و محیط کار آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی با ۲۰ درصد تخفیف به واحدهای صنعتی و معدنی معرفی شده از سوی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استانها یا سازمانهای وابسته وزارت صمت منطبق با فلودیاگرام پیوست میباشد.

فایل نامه وزارت صنعت معدن تجارت 

جهت کسب اطلاعات مربوط به خدمات به وب سایت مرکز به آدرس    WWW.IMPRC.IR  مراجعه فرمایید.

آبان ۱۵, ۱۳۹۷

فراخوان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برای شناسایی پیمانکار خدمــات عمومــی و پشتیبانــی

فراخوان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برای شناسایی پیمانکار خدمــات عمومــی و پشتیبانــی

مرکـز تحقیقـات فـرآوری مـواد معدنـی ایـران، برای شناسایی پیمانکار واجد شرایط جهت انجـام امور خدمــات عمومــی و پشتیبانــی، از طریق مناقصه عمومی یک مرحله ای آگهی فراخوان داد.

 این مرکز وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در نظر دارد انجام امور خدمات عمومی و پشتیبانی واحدهای اداری، کارگاهی، آزمایشگاهی و دستگاه ها و تجهیزات مربوطه را از طریق مناقصه عمومی یک مرحله ای به پیمانکار واجد شرایط واگذار کند.

از متقاضیان دعوت می شود برای دریافت اسناد مناقصه با واریز الکترونیکی مبلغ ۵۰۰ هزار ریال به حساب شماره ۱۷۳۱۵۷۶۰ بانک سپه شعبه مرکزی تهران به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، به سامانه تدارکات الکترونیک دولت به آدرس www.setadiran.ir به شماره مناقصه ۲۰۰۹۷۳۰۰۷۰۰۰۰۴۲ مراجعه کنند.

برای این منظور، متقاضیان باید یک فقره ضمانت نامه بانکی یا فیش واریز نقدی به مبلغ ۹۹۵ میلیون و ۴۸۶ هزار و ۷۰۹ ریال را که توسط یکی از بانک های مجاز صادر و امضا شده باشد و برای مدت سه ماه از تاریخ ارائه پیشنهادات اعتبار داشته و قابل تمدید برای سه ماه دیگر باشد، ارائه کنند.

محل و مهلت دریافت اسناد

متقاضیان می توانند از تاریخ درج آگهی تا پایان وقت اداری (ساعت۱۶) روز چهارشنبه مورخ ۹۷.۸.۹ به آدرس سامانه تدارکات الکترونیک دولت (www.setadiran.ir)مراجعه کنند.

مهلت تسلیم اسناد نیز تا پایان وقت اداری (ساعت۱۶) روز شنبه مورخ ۹۷.۸.۲۶ به آدرس سامانه تدارکات الکترونیک دولت (www.setadiran.ir) است و متقاضیان باید فیزیک پاکت های اسناد مناقصه مزبور را به دبیرخانه کمیسیون معاملات ایمیدرو واقع در تهران، میدان فردوسی ، خیابان شهید سپهبد قرنی، نبش کوچه شریف، پلاک ۳۹ ، طبقه۱۱ تحویل دهند.

زمان بازگشایی پاکات روز یکشنبه مورخ ۹۷.۸.۲۷ ساعت ۱۴ سالن جلسات طبقه دوم سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است. همچنین، مدت اعتبار پیشنهادها سه ماه از تاریخ ارائه پیشنهاد است.

آبان ۶, ۱۳۹۷

طراحی، ساخت و راه‌اندازی تیکنر خمیری در مقیاس بنچ و پایلوت در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

طراحی، ساخت وراه‌اندازی تیکنر خمیری در مقیاس بنچ و پایلوت در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران  انجام شد. این اقدام با هدف جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری باطله‌های صنعتی می باشد.

  به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران طراحی، ساخت وراه‌اندازی تیکنر خمیری در مقیاس بنچ و پایلوت با هدف رفع مشکل کمبود آب در صنایع معدنی و همچنین جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌های نگهداری باطله‌های صنعتی  توسط کارشناسان مرکز تحقیقات انجام و مراحل طراحی و ساخت تیکنر خمیری در دو مقیاس آزمایشگاهی و پایلوت توسط  مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با مشارکت دانشگاه تهران در شهریورماه ۱۳۹۷ به اتمام رسید.

  نتایج آزمایش‌های انجام شده توسط این دو تیکنر بر روی باطله سنگ آهن گل گهر نشان داد که درصد جامد   ته‌ریز در تیکنر بنچ و پایلوت به ترتیب به حدود ۵۷% و ۶۵% رسید.این نتیجه حاکی از صرفه‌جویی حدود ۱۵ درصدی آب در سیستم تیکنر خمیری نسبت به تیکنرهای معمولی است و به دنبال آن کاهش خطرات زیست‌محیطی و هزینه‌های جاری صنایع را در پی دارد. ظرفیت جامد خشک این تیکنر در مقیاس بنچ ۸.۵کیلوگرم بر ساعت و در مقیاس پایلوت ۵۳۰ کیلوگرم بر ساعت می‌باشد.

   لازم به ذکر است که با توجه به تجربیات حاصل شده در طراحی و اجرای این نوع تیکنرها، توانایی طراحی و ساخت تیکنر خمیری در مقیاس صنعتی در این مرکز به وجود آمد.

مهر ۲۹, ۱۳۹۷

پر عیارسازی منگنز توسط کارشناسان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

آزمایش‌های پرعیارسازی کانسنگ منگنز شرکت یکان سنگ تندیس توسط دستگاه سیکلون واسطه سنگین در پایلوت مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران انجام شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران ،طی انجام تست های نیمه صنعتی کانسنگ منگنز ، آنالیز شیمیایی نشان داد که عیار Mn در کانسنگ ۱۱.۸% می‌باشد که پس از آزمایش‌‌های پرعیارسازی در وزن مخصوص های مختلف توسط این دستگاه به عیار ۴۰% در کنسانتره افزایش یافت که کنسانتره با چنین عیاری در صنعت قابل استفاده می‌باشد. نتایج آزمایش‌های پرعیارسازی حاکی از اقتصادی بودن فرآیند استفاده شده است که آن شرکت در نظر دارد از تجربیات این مرکز در فرآوری کانسنگ مورد نظر در مقیاس صنعتی استفاده نماید.

مهر ۱۰, ۱۳۹۷

کارشناسان منتخب آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معرفی شدند

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، ۲۵ نفر از کارشناسان مراکز عضو شبکه را به عنوان کارشناس منتخب، بر اساس عملکرد سال ۱۳۹۶، معرفی کرد.

به گزارش  روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، بر اساس اعلام  دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی وبر مبنای  عملکرد مراکز عضو شبکه در سال ۱۳۹۶، آقای ضیاالدین پورکریمی یکی از ۲۵ کارشناس منتخب  سال ۹۶، معرفی شد.

بر اساس دستورالعمل ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، کارشناسان بر اساس شاخص‌هایی همچون مهارت در ارایه خدمات، میزان کارکرد، میزان رضایت مشتریان، چگونگی عملکرد سازمانی کارشناس در آزمایشگاه، وضعیت کلی آزمایشگاه در شاخص‌های ارزیابی و همچنین نظر مدیر آزمایشگاه، انتخاب می‌شوند.

شهریور ۲۰, ۱۳۹۷

سرفصل های دوره های آموزشی

قابل توجه شرکت کنندگان در دوره های آموزشی ” راهبری استاندارد مدارهای خردایش” و ” چالش های پیش رو و آینده صنعت فراوری مواد معدنی”

برنامه زمانبندی و عناوین دوره ها در فایل های زیر می باشد، شروع کلاسها ساعت ۸:۳۰ صبح در آمفی تئاتر مرکز خواهد بود.

برای دانلود فایل مربوطه اینجا کلیک کنید.

شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

اطلاعیه شماره ۲: دوره های آموزشی

 اطلاعیه شماره ۲:

قابل توجه متقاضیان شرکت در دوره های آموزشی “راهبری استاندارد مدارهای خردایش”، و “چالش های پیش رو و آینده صنعت فرآوری مواد معدنی” که بعد از ۹۷/۶/۱۰ ثبت نام می نمایند:

۱-متقاضیانی که تا پایان روز ۹۷/۶/۱۵ ثبت نام نمایند از ۲۰% تخفیف بهره مند خواهند شد.

۲- برای ثبت نام گروهی (بیش از ۳ نفر۱۰% تخفیف در نظر گرفته شده است. این تخفیف تا پایان مهلت ثبت نام دوره ها معتبر است.

۳- دانشجویان با ارسال کپی کارت دانشجوئی معتبر، از ۲۰% تخفیف بهره مند خواهند بود.

۴- آخرین مهلت ثبت نام در دوره های آموزشی، پایان ۹۷/۶/۱۷ خواهد بود.

شهریور ۱۰, ۱۳۹۷

دوره های آموزشی

بنام خدا

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در نظر دارد در تاریخ ۴-۲ مهرماه سال جاری دو دوره آموزشی تحت عناوین:

راهبری استاندارد مدارهای خردایش
(۳-۲ مهرماه، ویژه مهندسین فرآیند، مدیران و سرپرستان خط تولید، محققین فرآوری مواد معدنی و دانشجویان)

چالش های پیش رو و آینده صنعت فرآوری مواد معدنی
(۴ مهرماه، ویژه مدیران ارشد و مدیران میانی در ایمیدرو و بخش خصوصی، مدیران کارخانه ها، محققین و علاقمندان حوزه فرآوری مواد معدنی)

را توسط جناب آقای دکتر یحیائی، عضو هیئت علمی دانشگاه کوئینزلند و مدیر گروه مدلسازي پیشرفته و کنترل در مرکز تحقیقات JKMRC استرالیا برگزار نماید.

لذا از متخصصین، مهندسین، مدیران، دانشجویان و علاقمندان دعوت بعمل می آید برای شرکت در دوره ها حداکثر تا تاريخ ۹۷/۶/۱۵ ثبت نام نمايند. از آنجائیکه گواهی نامه های دوره بطور مشترک از سوی مرکز و شرکت CTS استرالیا ارائه خواهد شد، خواهشمند است قبل از تاریخ مذکور برای ثبت نام اقدام فرمایید در غیر اینصورت امکان صدور گواهی نامه وجود ندارد.

اهمیت برگزاری دوره ها:

دوره “راهبری استاندارد مدارهای خردایش” که به عیب یابی و نحوه راهبری استاندارد مدارهای فراوری می پردازد از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا مدارهاي خردایش با معرفی تجهیزاتی مانند آسیاهاي نیمه خود شکن و آسیاهاي غلطکی فشار بالا به مراتب پیچیده تر از گذشته شده اند. در نتیجه ي این پیچیدگی، راهبري مدارهاي خردایش به نحو مطلوب و با کارآیی بالا به مراتب مشکلتر شده است. به همین دلیل مرور دوباره و درك صحیح از مبانی کار هریک از این تجهیزات و ملاحظات در راهبري استاندارد آنها می تواند کمک شایانی به مهندسین فرآیند و همچنین مهندسین طراح باشد. در این دوره کوتاه مدت بعد از بیان اهمیت بازرسی از نحوه راهبري مدار و شیوه هاي مناسب انجام آن، مشکلات مدارهاي سنگ شکنی و سرندکنی، آسیاکنی، آسیاهاي غلطکی فشار بالا (HPGR) و همچنین انتقال و ذخیره مواد مورد بررسی قرار می گیرد. سپس ایده هاي جدید در مورد استفاده ترکیبی از آسیاهاي غلطکی فشار بالا و آسیاهاي نیمه خود شکن بررسی شده و در پایان نکاتی در مورد برنامه ریزي و اجراي صحیح نمونه برداري از مدارهاي فرآوري به منظور مدل سازي و ممیزي بررسی می شود. طی بحث گروهی، شرکت کنندگان به ریشه یابی مشکلات در راهبري مدارهاي فرآوري خواهند پرداخت. همچنین فرصت براي پرسش درمورد مباحث مطرح شده، در جلسه پایانی فراهم خواهد بود.

دوره “چالش های پیش رو، و آینده صنعت فرآوری مواد معدنی”برای مدیران فرآوری مواد معدنی بسیار مفید خواهد بود. این دوره که به بررسی چالشها و فرصت های پیش رو در زمینه فرآوری مواد معدنی خواهد پرداخت، دیدگاهها و نظرات موجود در این زمینه بررسی می شود و اقدامات شرکتها و موسسات پیشرو در زمینه فرآوری مواد معدنی شرح داده خواهد شد، و در انتها راهکارهای مفید و کاربردی در این خصوص ارائه خواهد شد. با توجه به اینکه مخاطبین اصلی این دوره مدیران فرآوری هستند که نقش اساسی در جهت دهی و هدایت سیستم های فرآوری دارند بدیهی است شرکت در این دوره افق های نوینی را پیش روی مدیران قرار می دهد و فرصتی برای هم اندیشی را نیز فراهم خواهد آورد.

مدرس دوره:

آقای دکتر محسن یحیائی عضو هیئت علمی دانشگاه کوئینزلند و مدیر گروه مدلسازي پیشرفته و کنترل در مرکز تحقیقات JKMRC استرالیا می باشد. ایشان تجربه عملی طولانی در زمینه بهینه سـازي مدارهاي خردایش از طریق ممیزي مدار و مدل سـازي دارند و در این زمینه با شـرکت هاي معدنی مختلف در دنیا در فرآوري کانسـارهاي طلا، مس و سنگ آهن همکاري داشته اند. ایشان یکی از افراد باتجربه در زمینه مدلسازي فرآیند در نرم افزار JKSimMet می باشند. آقاي دکتر محسن یحیائی همچنین در زمینه طراحی و بهینه سازي طرح آستر آسیاها داراي تجربه عملی قابل توجه بوده و با شرکتهاي عمده معدنی در دنیا در این زمینه همکاري داشته اند.ایشــان تجربه عملی خود در زمینه راهبري اســتاندارد مدارهاي خردایش را در قالب یک دوره آموزشــی دو روزه در کارخانه هاي فرآوري در دنیا و ایران به پرســنل عملیاتی منتقل کرده اند. این دوره در ایران براي شرکتهاي مس سرچشمه و میدوك، مس سونگون، شرکت سنگ آهن گل گهر، سنگ آهن گهر زمین به طور مستقل و با همکاري جهاد دانشگاهی تربیت مدرس و شرکت رستاك پادویژن براي دانشجویان، پرسنل عملیاتی شرکتهاي معدنی مختلف و پرسنل شرکتهای فنی و مهندسی برگزار گردیده است. برای اطلاع بیشتر از سوابق و تجربیات آقای دکتر یحیائی می توانید به وب سایت شخصی ایشان در دانشگاه کوئینزلند (http://researchers.uq.edu.au/researcher/2653) مراجعه فرمایید.

ملاحظات:

محتوای دوره در قالب یک فلش مموری به همه شرکت کنندگان داده خواهد شد و همینطور گواهی های حضور در دوره بطور مشترک از سوی مرکز و شرکت CTS استرالیا  ارائه خواهد شد.

هزینه ثبت نام:

هزینه شرکت در دوره “راهبری استانداردهای مدارهای خردایش :۹/۰۰۰/۰۰۰ ریال

هزینه شرکت در دوره” چالش های پیش رو، و آینده صنعت فرآوری مواد معدنی”: ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال

آخرین مهلت ثبت نام در دوره ۹۷/۶/۱۷ می باشد و افرادی که تا قبل از تاریخ ۹۷/۶/۱۵ ثبت نام نمایند از ۲۰% تخفیف بهره مند خواهند شد.

برای ثبت نام گروهی (بیش از ۳ نفر در هر دوره) ۱۰% تخفیف در نظر گرفته شد. این تخفیف تا پایان مهلت ثبت نام دوره ها معتبر است.

دانشجویان با ارائه کارت دانشجوئی معتبر و یا نامه تاییدیه از سوی دانشگاه محل تحصیل خود از ۲۰% تخفیف برخوردار خواهند بود.

شماره حساب مرکز: ۵۴۸۰۰۲۷۰۳۰۷- بانک سپه- کد ۵۴

شماره کارت مرکز: ۵۸۹۲۱۰۱۱۰۲۸۱۵۴۰۰- بانک سپه

امکان اسکان متقاضیانی که در خارج از محدوده استانهای تهران و البرز هستند، به تعداد محدود و با هماهنگی قبلی در مهمانسرای مرکز وجود دارد.

نحوه ثبت نام:

به منظور ثبت نام در دوره­های آموزشی مذکور از طريق لینک زیر اقدام نمایید.

لینک ثبت نام

دانشجویان گرامی جهت استفاده از تخفيف دانشجوئی نامه تاييدیه از محل تحصیل خود و یا تصویر کارت دانشجوئی معتبر ( دارای تاریخ اعتبار ) را را نيز ارسال نمایند.

شماره تماس: ۷۱-۰۲۶۹۲۱۰۸۳۶۱ (داخلی ۳۰۳ و ۲۱۶ و ۵۱۰)

ایمیل: TRT@imprc.ir  ، imprc.training@gmail.com

لینک ثبت نام

مرداد ۲۴, ۱۳۹۷

کسب دانش فنی اندازه گیری میزان داروهای فرآوری

کسب دانش فنی اندازه گیری میزان داروهای فرآوری

 در مرکز  تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، آزمایشگاه محيط زيست مركز تحقيقات فرآوري مواد معدني  موفق به کسب دانش فنی اندازه گیری میزان داروهای فرآوری (گزنتات ها) گردید.

 با در نظر گرفتن اهمیت بررسی آلاینده های زیست محیطی و هم چنین با حمایت واحد HSEE ایمیدرو ، آزمایشگاه محيط زيست مركز تحقيقات فرآوري مواد معدني موفق به کسب دانش فنی اندازه گیری میزان داروهای فرآوری (گزنتات ها) گردید که یکی از مهم‌ترین کلکتورهای آلی مورد مصرف در  فلوتاسیون كاني هاي سولفيدي به شمار مي آيد. با توجه به میزان بالای مصرف این مواد و اثرات مخرب زیست محیطی آن و با در نظر گرفتن امکانات و تجهیزات مرکز، تعیین کمی گزنتات ها و ارائه خدمات فنی در زمینه کیفیت گزنتات‌های وارداتی جهت جلوگیری از ورود محصولات نامرغوب در دستور کار مرکز قرار گرفت.

لازم به ذکر است ، آزمایشگاه محيط زيست مركز آماده اراِئه­ي خدمات آزمايشگاهي به معادن ، صنايع و شركت هاي وارد كننده گزنتات  به شرح ذیل مي باشد:.

  • اندازهگیری میزان درصد خلوص (اکتیویته) گزنتاتهای صنعتی با روشهای شیمیایی و مقایسه و انتخاب گزنتاتهای موجود در بازار.
  • تعیین مقدار یون گزنتات با روش های تجزیهای پیشرفته در  مقادير بسيار كم (ppm) در آب فرایندی و برگشتی ، پساب ورودی به سد باطله و پساب  خروجی از کارخانه و…
  • خالصسازی اتیل گزنتات صنعتی با روشهاي آزمايشگاهي و تهیه گزنتات با درصد خلوص بالا.
  • بررسی محصولات جانبی تجزیه گزنتات در محیط آبی در طول زمان و اندازهگیری میزان CS۲ حاصل از آن در هوا.

لطفا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر  با شماره های ۷۰-۰۲۶۹۲۱۰۸۳۶۱ داخلی ۳۵۰ سرکار خانم مهندس دمرچلی تماس بگیرید.

مرداد ۱۵, ۱۳۹۷

مراسم تودیع و معارفه مدیر حراست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

مراسم تودیع و معارفه مدیر حراست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

مدیر کل دفتر مرکزی حراست با صدور حکمی ، بهروز کریمی را به عنوان   مدیر حراست مرکز منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، طی این حکم ، دیروز مراسم تودیع و معارفه حمزه بقالزاده و بهروزکریمی به عنوان مدیر حراست سابق و جدید مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران برگزار شد.

در این جلسه از زحمات بقالزاده مدیر اسبق حراست مرکز تقدیر و قدر دانی شد.

تیر ۳۱, ۱۳۹۷

۱۰ ایده برتر ارزش‌آفرین معدن معرفی شدند

۱۰ ایده برتر ارزش‌آفرین معدن معرفی شدند

با پایان یافتن جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی از ۱۰ ایده برتر تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فراوری موتد معدنی ایران، همزمان با پایان یافتن اولین جشنواره ایده‌های ارزش‌آفرین معدن و صنایع معدنی با حضور مهدی کرباسیان رئیس سازمان ایمیدرو، از ۱۰ ایده برتر که از میان ۱۰۰ طرح برگزیده هیات داوران انتخاب شده بودند، با حضور مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو و محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران لوح تقدیر و جایزه گرفتند.

در این جشنواره ضیاء‌الدین پورکریمی در محور فناوری‌های نوین اکتشاف،‌ استخراج، فرآوری و صنایع معدنی با تاکید بر فاوا، نانو و بایو با طرح فلوتاسیون، ذرات نرمه، معدنی با استفاده از نانوحباب یکی ازارائه دهندگان ۱۰ ایده برتر بود.

و دیگر برندگان طرح های پیشنهادی در بخش معدن و صنایع معدنی عبارت بودند از:

پوریا عروجی (مدیریت انرژی در کارخانه های فرآوری مواد معدنی با استفاده از نرم افزار بالانس جرم و انرژی)، کامبیز زاد عیوضی (رشد و ارتقای بهره وری از طریق کاهش مصارف انرژی (آب) با حذف تیکنر و برگشت آب شستشوی فیلتر ها به صورت میانبر به مخزن settling basin)، جواد جعفر یحیی (مانیتورینگ علائم حیاتی با کاربری در صنایع و معادن)، حسین مظاهری (دستگاه تست استحکام گندله پخته)، علی امیری و صادق یوسفی (تولید نانوذرات هیدروکسید و اکسید منیزیم از شورابه ها)، محمدتقی شادلو (تولید هیدرات های ویژه)، محمد زالی (استحصال فلز روی، کادمیوم و نیکل از فیلتر کیک صنایع روی)، حمیدرضا الیکایی (حذف باطله از سنگ آهن ریزدانه (زیر mm3) با روش مغناطیسی خشک) و مهدی بروخیان (تامین آب صنایع معدنی با مکانیزاسیون کشاورزی و اصلاح الگوی کشت دشت های منطقه توسط صنایع و استفاده از آب مازاد حاصل از عملیات مذکور در صنایع؛ مطالعه موردی سنگان خواف) که در این جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

تیر ۲۶, ۱۳۹۷

فرآوری مواد معدنی از ایده تا بازار

فرآوری مواد معدنی از ایده تا بازار

اولین نشست تخصصی هم اندیشی ارتباط صنعت و دانشگاه با موضوع”فرآوری مواد معدنی از ایده تا بازار ” در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران این هم اندیشی با حضور اساتید و کارشناسان خبره و مطلعین کلیدی حوزه فرآوری مواد معدنی جهت ارتباط هدفمند صنعت و دانشگاه در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برگزار شد.

در این نشست مهندس وفایی فرد سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، به  بحث نوآوری باز و فرایندهای ارتباطی بدون در نظر گرفتن مرزهای جغرافیایی پرداخته و در ادامه افزود زمان ان رسیده که تحقیق و توسعه را به سمت ارتباطات توسعه سوق دهیم که اولین گام ان میتواند ارتباط صنعت و دانشگاه باشد.

سرپرست مرکز در ادامه به نهاد سازی کمیته پژوهش و فناوری و جذب نمایندگان فعال جهت توسعه ارتباطات دانشگاهی و تحقق اهداف این هم اندیشی اشاره داشت.

 در ادامه این نشست دکتر پور کریمی ریس آزمایشگاه فرآوری و دکتر غفاری ریس پایلوت فرآوری  در خصوص توانمندیهای مرکز در انجام پروژه های فرآوری و پایلوت و همچنین جایگاه و لزوم  این بخش در صنایع معدنی توضیحاتی را ارائه دادند.

در ادامه این نشست ضمن بازدید از واحد های آزمایشگاهی ، پایلوت فرآوری و، واحد ساخت مرکز  اساتید  و کارشناسان حوزه فرآوری به تبادل نظر و ارائه نظرات و راهکارهای شناسایی و جذب ایده های تجاری و علمی پرداختند.

تیر ۲۰, ۱۳۹۷

چهارمین دوره ارزیابی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی: رقابت ۲۶۲ آزمایشگاه از ۱۷۴ مرکز

چهارمین دوره ارزیابی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی: رقابت ۲۶۲ آزمایشگاه از ۱۷۴ مرکز

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران موفق به کسب جایگاه سوم در رده بندی کلی و جایگاه اول در بین تمامی مراکز دولتی گردید.
 به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، نتایج چهارمین دوره ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با ارزیابی خدمات ارایه شده و فعالیت‌های صورت گرفته توسط مراکز در سال ۱۳۹۶، منتشر شد.

در چهارمین دوره ارزیابی فعالیت آزمایشگاه‌ها، به ترتیب، «مرکز پژوهش متالورژی رازی»، «بنیاد علوم کاربردی رازی» و «مرکز فرآوری مواد معدنی ایران» رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرده‌اند.
 این ارزیابی سالانه مراکز عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ، بر اساس دستورالعمل این شبکه که برای ایجاد رقابتی سالم و سازنده، به منظور بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی و افزایش توانمندی علمی آنها تدوین شده‌است می باشد.

عملکرد این مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی بر اساس سه شاخص کلان «کارکرد آزمایشگاه»، «مشتری مداری» و «همکاری شبکه‌ای» سنجیده می‌شودکه ۲۶۲ مجموعه آزمایشگاهی درسراسر کشور در این ارزیابی حضور داشتند.

 لازم به یاد اوری است ،اعضای قطعی شبکه آزمایشگاهی در سال ۹۶، بیش از دو میلیون و ۱۸۰ هزار خدمت آزمایشگاهی را به بیش از ۶۸ هزار مشتری شامل پژوهشگران، دانشجویان و صنایع کشور ارایه کرده و درآمدی در حدود ۱،۱۶۳میلیارد ریال داشته‌اند.

تیر ۱۶, ۱۳۹۷

اولین نشست تخصصی هم اندیشی ارتباط صنعت و دانشگاه در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

اولین نشست تخصصی هم اندیشی ارتباط صنعت و دانشگاه در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

اولین نشست تخصصی ارتباط صنعت و دانشگاه با موضوع “فرآوری مواد معدنی از ایده تا بازار ”  باحضوراساتید و کارشناسان خبره و مطلعین کلیدی این حوزه به منظور ایجاد” ارتباط هدفمندصنعت و دانشگاه” در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برگزار میشود.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اولین نشست تخصصی هم اندیشی با حضور اساتید و مطلعین در حوزه فرآوری مواد معدنی با موضوع فرآوری مواد معدنی از ایده  تا بازار در تاریخ ۲۰/۰۴/۹۷  با هدف جلب و جذب ایده های فراوری و بستر سازی مشارکت ،ارتباط موثر با مراکز دانشگاهی فعال در حوزه فرآوری مواد معدنی ،  شناسایی و توسعه برنامه های آموزشی و تحلیل نیازهای آموزشی تخصصی در حوزه فراوری و محیط زیست،        شناسایی و توسعه روشها و تجهیزات نوین فراوری  و بستر سازی انتقال دانش فنی و همکاریهای فن آورانه و … در محل مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برگزار میشود.

تیر ۱۳, ۱۳۹۷

دومین روز از دوره آموزشی پیشرفته فلوتاسیون در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

دومین روز از دوره آموزشی پیشرفته فلوتاسیون در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

   به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران دومین روز ازدوره پیشرفته فلوتاسیون در مرکزباسر فصل های  ،فلوتاسیون عناصر نادر خاکی، فلوتاسیون اکسیدها ،سیلیکا ت ها و نمک ها واصول فلوتاسیون مواد معدنی سولفیدی و اکسیدی به همراه کارگاه آموزشی فلوتاسیون اکسیدی و سولفیدی به اتمام رسید و در پایان دوره  به شرکت کنندگان گواهینامه ارائه شد.

تیر ۱۱, ۱۳۹۷

دوره فلوتاسییون پیشرفته

برگزاری دوره پیشرفته فلوتاسیون در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اولین دوره پیشرفنه فلوتاسیون در تاریخ ۹ و ۱۰ تیر ماه با همکاری واحد آموزش ، پژوهش و فناوری ایمیدرو با حضور اساتید برجسته این حوزه “پرفسور مهمت و پرفسور حکمت “در محل مرکز تحقیقات فرآوری مواد  معدنی ایران برگزار میشود.

محورهای این دوره آموزشی شامل :

  • شیمی سطح فلوتاسیون
  • فلوتاسیون عناصر نادر خاکی
  • فلوتاسیون اکسیدها ،سیلیکا ت ها و نمک ها
  • اصول فلوتاسیون مواد معدنی سولفیدی و اکسیدی

به همراه گارگاه آموزشی می باشد.

متخصصین فرآوری در واحد های تحت پوشش ایمیدرو  میتوانند تا تاریخ ۷/۴/۹۷ با ارسال معرفی نامه  از واحد ذیربط حضور خود را اعلام نمایند.

جهت کسب اطلاعات : ۷۱-۰۲۶۹۲۱۰۸۳۶۱ داخلی ۲۱۶

تیر ۳, ۱۳۹۷

برگزاری اولین هم اندیشی ارتباط صنعت و دانشگاه در حوزه فرآوری مواد معدنی

برگزاری اولین هم اندیشی ارتباط صنعت و دانشگاه در حوزه فرآوری مواد معدنی 

مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران  به منظور ارتباط بیشتر صنعت با دانشگاه و بهره برداری از تجربه ها و دیدگاه های نو در حوزه فراوری مواد معدنی اقدام به برگزاری اولین جلسه تخصصی هم اندیشی ارتباط صنعت و دانشگاه با موضوع “فرآوری مواد معدنی از ایده تا بازار ” کرده است.

این هم اندیشی در تاریخ ۲۰ تیرماه سال جاری با حضور اساتید و کارشناسان خبره حوزه فرآوری  در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران برگزار میشود.

خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

ملاطاهری مدیر آموزش ایمیدرو شد، وفایی فرد مدیر مرکز تحقیقات

با صدور احکامی از سوی کرباسیان

ملاطاهری مدیر آموزش ایمیدرو شد، وفایی فرد مدیر مرکز تحقیقات

رئیس هیات عامل ایمیدرو، با صدور احکامی جداگانه مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو و همچنین مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران را منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، مهدی کرباسیان، غلامرضا ملاطاهری را به عنوان مدیر آموزش،‌ پژوهش و فناوری ایمیدرو منصوب کرد. ملاطاهری پیشتر سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران بود.

همچنین مجید وفایی فرد در حکمی جداگانه به عنوان مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران منصوبشد. وفایی فرد از نیروهای باسابقه ایمیدرو محسوب می شود.

خرداد ۷, ۱۳۹۷

اعطاي لوح تقدير از سوي رياست محترم هيات عامل ايميدرو به پرسنل واحد مهندسي و ساخت مرکز

اعطاي لوح تقدير از سوي رياست محترم هيات عامل ايميدرو به پرسنل واحد مهندسي

اعطاي لوح تقدير از سوي رياست محترم هيات عامل ايميدرو به پرسنل واحد مهندسي و ساخت مرکز توسط مهندس ملاطاهری مدیر مرکز به جهت کسب عنوان طرح پژوهشی برتر”توسعه واحدهای فراوری سیار به روش ثقلی”

گواهینامه ارایه خدمات بهداشت

کسب بالاترین سطح گواهینامه ارایه خدمات بهداشت حرفه ای

مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران  موفق به کسب بالاترین سطح گواهینامه ارایه خدمات بهداشت حرفه ای  شد

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، با پیگیری های و تلاش دوساله و گذراندان همه استانداردهای فنی و تجهیزاتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این مرکز موفق شد گواهینامه بالاترین سطح ارایه خدمات بهداشت حرفه ای در کشور را از مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت و درمان اخذ نماید.

 بر اساس گواهینامه صادر شده این مرکز قادر به ارایه خدمات بهداشت حرفه ای به کل متقاضیان در سطح کشور می باشد .

استحصال عناصر نادر خاکی

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:

‘ غلامرضا ملاطاهری ‘ روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از پروژه های مهم مرکزتحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی است و اکنون برنامه تامین تجهیزات و توسعه امکانات فراوری مرکز پیش بینی شده و تست موفق این پایلوت اهمیت بسزایی در صنعتی سازی تولید این عناصر در کشور دارد .
این مقام مسئول اضافه کرد: طرح استحصال فلزات یا عناصر نادر خاکی از منابع معدنی چندی پیش رتبه برتر پژوهشی پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت را از آن سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) کرد.
ملاطاهری در این زمینه یادآور شد: مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی با استفاده از منابع پژوهشی ایمیدرو و همکاری یک شرکت هندی صاحب دانش فنی، طرح استحصال فلزات عناصر نادر خاکی از منابع معدنی را پارسال اجرا کرد.
وی تصریح کرد: این مرکز درصد است تجهیزات جدیدی را برای فراوری عناصر نادر خاکی ابداع و یا مهندسی معکوس کند و ضمن توجه به صرفه جویی در هزینه ها، کمبود تجهیزات را با ساخت، اجرا و نصب آنها برطرف سازیم.
به گفته ملاطاهری، پیش بینی می شود در نیمه نخست سال آینده این تست پیوسته استحصال عناصر نادرخاکی برای نخستین بار اجرا شود.
وی اضافه کرد: امسال در حوزه اکتشاف عناصر نادر خاکی با سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور همکاری خوبی داریم و در عین حال سازمان ایمیدرو در عرصه فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم پیشگام شد و اکنون در تکمیل زنجیره اکتشاف با این سازمان همکاری صورت می گیرد.
رییس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: ١٧ نوع عنصر نادرخاکی (با احتساب اسکاندیم و ایتریم ) در طبییعت یافت می شود و بررسی ها حاکی از وجود عناصر نادرخاکی مانند سریم ، لانتانیم ، نئودینیم ، اتریم و اسکاندنیم در ایران است.
به گفته وی، ایران اکنون در بخش استحصال عناصر نادر خاکی، دانش فنی لازم را به دست آورده و آن را بومی سازی کرده است و پیش بینی می شود در این بخش به نتایج ارزشمندی در آینده دست یابد.
ملاطاهری افزود: امروز جمهوری اسلامی عناصر نادرخاکی را از جمله در صنایع شیشه، پتروشیمی (کاتالیست ها)، صنایع خودرو، باتری قابل شارژ و صنایع نظامی مورد استفاده قرار می دهد.
وی خاطرنشان ساخت: گرایش به تولید و بهره گیری از خودروهای برقی ( هیبریدی ) با توجه به استفاده از عناصر نادر خاکی در باتری آنها، در واقع بازار مصرف عناصر نادرخاکی را رونق می بخشد و در حقیقت بازار جدیدی برای این منظور شکل می گیرد.
ملاطاهری تاکید کرد: امروز آلودگی های زیست محیطی بویژه آلایندگی ناشی از سوخت نامناسب خودروهای بنزینی در سطح جهان موجب شده تا رویکرد تولید خودروهای برقی (هیبریدی) مورد توجه قرار گیرد و کارشناسان برآورد کرده اند تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ تا ۶۰ درصد خودروها برقی شوند، بنابراین بهره گیری از عناصر نادر خاکی اهمیت بسزایی خواهد داشت.
این مقام مسئول افزود: اکنون مرکز در قالب طرح عناصر نادر خاکی با کشور فنلاند به عنوان یک کشور توانمند اروپایی در بخش معدن و صنایع معدنی همکاری خوبی دارد و علاوه بر این در حوزه اکتشاف و فراوری نیز این ارتباط برقرار است.
او همچنین گفت که فنلاندی ها در شناسایی عناصر نادر خاکی در منطقه سنگان ( خراسان رضوی) و انجام آنالیز های خاص با ما تعاملات مناسبی داشتند.
وی یادآور شد: بر اساس مطالعات صورت گرفته و گزارش منابع بین المللی، امروز میزان ذخایر جهانی عناصر نادر خاکی نزدیک به ۱۰۰ میلیون تن و میزان تولید و مصرف سالیانه این مواد به ۱۲۰ هزار تن می رسد.
چین حدود ۸۵ درصد تولید جهانی عناصر نادر خاکی را در اختیار دارد و آمریکا، روسیه، برزیل، سوئد، هندوستان، مالزی و استرالیا بقیه بازار را در اختیار دارند.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی دارای ۶۸ نوع مواد معدنی است که براساس مطالعات پیشین حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی اکتشافی دارد که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

اعطای لوح تقدیر برای طرح های پژوهشی برتر ایمیدرو؛‌ مرکز تحقیقات هم لوح دریافت کرد

 اعطای لوح تقدیر برای طرح های پژوهشی برتر ایمیدرو؛‌ مرکز تحقیقات هم لوح دریافت کرد.

در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت از طرح های ارایه شده ایمیدرو در حوزه پژوهش تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، در این مراسم که با شعار “پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیر بنای تولید و اشتغال” و به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد؛ از برترین های منتخب در حوزه پژوهش و فناوری تقدیر شد.
در بخش طرح های پژوهشی برتر، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران حائز دریافت لوح تقدیر شد.
از سوی دیگر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ،نیز توانست عنوان طرح پژوهشی برتر”توسعه فناوری واحدهای سیار فرآوری با روش جدایش ثقلی ” را در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت ،معدن و تجارت کسب کند.

“در گرداب انقراض” اثر فتح اله امیری مستند ساز

“در گرداب انقراض” اثر فتح اله امیری مستند ساز

مستند محیط زیستی کشور، در ایمیدرو نمایش داده می شود.

آذر ۲۸, ۱۳۹۶

نشانی دفتر نمایندگی پذیرش نمونه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:
تهران - بالاتر از میدان ولیعصر - ساختمان فولاد - برج شمالی - اتاق شماره 410
تلفن : 84812135-021
ایمیل : info@imprc.ir

نشانی :
کیلومتر 9 اتوبان کرج قزوین - جنب کارخانه سوپا -انتهای بلوار کاوش - شهرک تحقیقاتی کاوش - مرکز تحقیقاتی فرآوری مواد معدنی ایران
تلفن : 71-92108361-026
ایمیل : info@imprc.ir
جهت انجام خدمات تخصصی و آزمایشگاهی درخواست کتبی خود را به آدرس ایمیل customer@imprc.ir ارسال نمایید.

امارگیر سایت