عنوان كتاب: پمپ های اسلاری شناخت، طراحی و انتخاب
مولفان: مهندس فردین سلمانیه، مهندس حسین بدرقه

درباره این کتاب:
طبق تعریف، مخلوط جامد در مایع را اسلاری گویند. عموما اصطلاح "دوغاب و یا سوسپانسیون" به عنوان معادل های آن در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس، پمپ های اسلاری به پمپ های قدرتمندی گفته می شود که قابلت انتقال هیدرولیکی جامد را داشته باشند.
در صنعت، پمپ‌های مختلفی برای پمپاژ اسلاری ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله پمپ‌های جابه جای مثبت و انواع خاص پمپ‌ها مانند اژکتورها، اما متداول‌ترین پمپ‌های مصرفی در این عرصه، پمپ‌های گریز از مرکز می باشند. از این روی، عبارت "پمپ اسلاری " اصطلاحی است که بیانگر کارایی این دسته از پمپ ها می باشد و به نوعی نشان دهنده تمایز آنها از دیگر پمپ های گریز از مرکز متداولی است که در صنایع نفتی و آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.
یکی از اهداف اصلی نگارش این کتاب، شناساندن پمپ های اسلاری به عنوان گروهی مستقل و متمایز از سایر پمپ های متداول گریز از مرکز می باشد. پمپ هایی جان سخت و مقاوم به سایشی که افزایش گستره کاربریشان به حوزه هایی فراتر از معدن، همچون صنایع دریایی، نیروگاهی، آب و فاضلاب، حفاری و نفت، نشان از نیاز صنعت به شناخت بهتر و جامع تر را نسبت به خود دارد.
برای این منظور در این کتاب سعی شده است تا تمامی اطلاعت لازم برای شناخت و انتخاب پمپ های اسلاری با رویکردی کاربردی فراهم گردد. مطالب و نمونه مثال های حل شده کتاب، این امکان را به خواننده می دهد تا به راحتی و بدون نیاز به دانش مهندسی، متناسب با نیاز و شرایط کاری، پمپ مورد نیاز خود را تعیین و انتخاب نماید.
مجموعه حاضر، حاصل چندین سال فعالیت و مطالعه و تحقیق در عرصه پمپ های اسلاری می باشد که به واسطه همکاری و ارتباطات نزدیک با شرکت های معدنی در سراسر کشور به ثمر نشسته است. مهندسی معکوس و ساخت انواع پمپ های اسلاری همراه با شناخت اصول فرآوری مواد معدنی پشتوانه های تجربی نگارش آن می باشند.

عنوان كتاب: شناسایی و کمی سازی انتشار دی اکسین و فوران در معادن و صنایع معدنی
بر اساس جعبه ابزار استاندارد برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد

مترجمان: ابوالفضل فراهانی، مجتبی حبیبی نژاد و سید حسین عندلیب مقدم

درباره این کتاب:
کتاب شناسایی و کمی سازی انتشار دی اکسین و فوران در معادن و صنایع معدنی ، توسط کارشناسان آزمایشگاه محیط زیست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ترجمه شده است.این کتاب در رابطه با دي¬اکسين¬ها و فوران¬ها، در دو گروه از آلاينده¬هاي آلي پايدار (POPs) می باشند که طی فرایند های حرارتی بین مواد آلی و کلر در اثر واکنش های شیمیایی یا احتراق ناقص تشکیل می شوند.
در اين کتاب سعي شده است تا مطابق با دستور العمل جعبه ابزار استاندارد UNEP، به بررسي نحوه¬ي تشکيل احتمالي دي-اکسين¬ها و فوران¬ها، منابع اصلي توليد آن¬ها در معادن و صنايع معدني و چگونگي تخمين ميزان انتشار آن¬ها از منابع، پرداخته شود. اين دستور العمل، در حقيقت روشي سريع، ساده و تخميني جهت شناسايي و اندازه¬گيري مقادير انتشار اين آلاينده¬ها مي-باشد.

عنوان كتاب: كاربرد فلوتاسيون در محيط زيست

پديد آورندگان: دكتر احمد خدادادي،عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس مهندس رحمان احمدي کارشناس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

درباره این کتاب:
اين اثر، اولين كتابي است كه بطور جامع در زمينه كاربرد روش فلوتاسيون در محيط زيست به رشته تحرير در آمده است. كتاب حاضر كه در هشت فصل براي دانشجويان و كارشناسان رشته هاي مهندسي فرآوري مواد معدني، مهندسي محيط زيست، مهندسي شيمي و مهندسين عمران- محيط زيست تنظيم شده، نتيجه تلاش مؤلفين در جهت رفع كمبود منابع موجود در اين زمينه مي باشد. در نگارش اين كتاب سعي شده است كه مطالب به گونه اي بيان شود كه درك و مفهوم آن براي خواننده آسان باشد. علاوه بر اين، از جديدترين منابع و اطلاعات علمي شامل مقالات و كتب دهه اخير در نگارش اين كتاب بهره گرفته شده است.


عنوان كتاب: راهنمای عملی اسپکترومتری نشری پلاسمای جفت شده القایی( ICP-OES )
مولف: یوآخیم نولته
مترجم: عفت رضایی
درباره این کتاب:
از آنجا که اسپكترومتري نشري پلاسماي جفت شده القايي (ICP-OES ) روشي براي اندازه گيري همزمان 70 عنصر در بافتهاي مختلف و در رنج غلظتي متفاوت مي باشد. رنج خطي وسيع، امكان اندازه گيري همزمان عناصرهمراه با دقت و سرعت بالا از جمله ويژگيهاي است كه باعث شده در اكثر موارد اين روش بهترين روشي آناليزي باشد. ICP-OES از جمله تکنيک هايی است که بطور وسيع برای آناليز عناصر مختلف در زمينه های مهندسي معدن، مهندسي متالورژي، زمين شناسي، محيط زيست، پزشكي و غيره استفاده می گردد. با توجه به اهميت و كاربردي بودن اين تکنيک بديهي است دستورالعمل هاي دقيق اين روش براي انجام هر چه بهتر آناليزها ضروری است.
كتاب حاضر حاوي تئوری پايه بهمراه نکات عملی در مورد دستگاه ICP است که نتيجه بيست سال تجربه و تدريس نويسنده درباره ICP-OES است. نويسنده کتاب بر آن بوده است تا همه يافته های خود و همه نکات دستگاهی و تجزيه ای و حتی همه مواردی که قبل از خريد دستگاهICP بايد در نظر گرفته شود، را در قالب اين كتاب آموزش دهد تا خوانندگان بتوانند در هنگام آناليز نمونه ها با ICP-OES نتايجي با بهترين دقت و صحت كسب كنند.

عنوان كتاب: کتاب فن آوری های کاربردی در پایش کیفی هوای

مولف: مهندس ابوالفضل فراهانی کارشناس ارشد مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران
شهرام سپهر نیا کارشناس ارشد سازمان حفاظت محیط زیست

درباره این کتاب:
در این کتاب سعی شده است با توجه به ماهیت سیال بودن هوا و تاثیر وزش باد در انتشار آلودگی به ارائه روش هایی جهت کنترل این معضل پرداخته شود. از آنجا که آلاینده های هوا تحت تاثیر وزش باد از محل انتشار خود به مناطق دیگر منتقل میشوند از این رو معضل آلودگی هوا گاهی جنبه فرا منطقه ای و حتی فرا مرزی پیدا می کند. لذاهر گونه برنامه ریزی جهت کنترل آلودگی هوا نیازمند شناخت و به کار گیری فن آوری های مناسب جهت پایش کمی و کیفی آلاینده های هوا است. که در این راستا مولفین درتدوین این کتاب سعی نموده اند رایج ترین و کاربردی ترین فنون پایش کیفی هوای محیط را مطابق استاندارد ها و مراجع بین المللی و مطرح روز دنیا معرفی نمایند . همچنین در تدوین این کتاب علاوه بر لحاظ نمودن سر فصل های گرایش های مختلف رشته های محیط زیست و بهداشت محیط، سعی شده است مسائل کاربردی کارشناسان محیط زیست در حوزه پایش آلودگی هوا نیز مورد توجه قرار گیرد و امید است این کتاب به عنوان راهنمای خوب و مناسب مورد استفاده و بهره برداری دانشجویان،کارشناسان و اساتید این عرصه قرار گیرد.

نشانی دفتر نمایندگی پذیرش نمونه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:
تهران - بالاتر از میدان ولیعصر - ساختمان فولاد - برج شمالی - اتاق شماره 410
تلفن : 84812135-021
ایمیل : info@imprc.ir

نشانی :
کیلومتر 9 اتوبان کرج قزوین - جنب کارخانه سوپا -انتهای بلوار کاوش - شهرک تحقیقاتی کاوش - مرکز تحقیقاتی فرآوری مواد معدنی ایران
کد پستی: 3365166534
تلفن : 76-34762273-026
دور نگار: 34762272-026
ایمیل : info@imprc.ir
جهت انجام خدمات تخصصی و آزمایشگاهی درخواست کتبی خود را به آدرس ایمیل customer@imprc.ir ارسال نمایید.