مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی


تأسيس مركز تحقيقات فرآوري مواد معدني ايران با هدف اجراي تحقيقات كاربردي بر روي مواد معدني به منظور تبديل مواد معدني استخراج شده در معادن به مواد قابل مصرف در صنعت، از طريق روشهاي آزمايشگاهي و تستهاي نيمه صنعتي (پايلوت) و از همه مهمتر تهيه فلوشيت صنعتي انجام كار براي انواع مواد معدني فلزي و غير فلزي مي باشد.
مطالعه براي احداث مركز تحقيقات فرآوري مواد معدني ايران از سال 1367 شروع شده و اين طرح در برنامه اول توسعه تصويب و از پايان برنامه اول تا سال 1374 به شماره طبقه بندي 31307207 به فعاليت خود ادامه داده است. از سال 1384 طرح مذكور از وزارت صنايع و معادن به سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران انتقال يافته است.
مطالعات طراحي و انتخاب تجهيزات آزمايشگاهها، پايلوت و كارگاههاي اين مجموعه توسط شركت BHP و AMDEL استراليا به عنوان مشاور طراحي و با همكاري موسسه تحقيقات و كاربرد مواد معدني ايران به عنوان مشاور صنعتي و ناظر ايراني انجام پذيرفته است. به علت خلع يد از دو شركت استراليايي عمليات باقيمانده توسط مشاور صنعتي ايراني تا پايان راه اندازي و شروع بهره برداري ادامه يافته است.
مركز تحقيقات فرآوري مواد معدني ايران داراي 4 واحد آزمايشگاهي (شيمي، كاني شناسي، فرآوري و محيط زيست، ايمني و بهداشت حرفه اي) و يك واحد نيمه صنعتي فرآوري مي باشد. از نيمه اول سال 1384 واحدهاي آزمايشگاهي شيمي، كاني شناسي و فرآوري و از نيمه دوم سال 1386 واحد نيمه صنعتي فرآوري مواد معدني مركز با هدف شبيه سازي فرآيندهاي فرآوري و بهينه سازي واحدهاي فرآوري به بهره برداري رسيده و همچنين مطالعات زيست محيطي بر روي نمونه هاي دريافتي را شروع نموده است.
از آبانماه سال 1387 اين مجموعه از حالت طرح خارج شده و به صورت مجموعه اي مستقل مشغول به ارائه خدمات فني و مهندسي است. در دوره كوتاه فعاليت مركز، موفق به كسب نشان سيستم مديريت كيفيت ISO 9001:2008 شده و همچنين آزمايشگاه هاي مرکز موفق به كسب گواهي استاندارد بين المللي ISO/IEC 17025 شده است. علاوه بر آن آزمايشگاه هاي شيمي و محيط زيست، ايمني و بهداشت حرفه اي مركز گواهي معتمد سازمان حفاظت محيط زيست را دريافت نموده اند. اين مركز به عنوان مركز تحقيقات فرآوري مواد معدني كشورهاي عضو اكو ثبت شده است.
اين مركز قادر به انجام مطالعات فرآوري بر روي همه مواد معدني به جز مواد راديو اكتيو مي باشد. البته همه كارخانه و شركت هايي كه به نحوي در ارتباط با توليد مواد معدني و بهره برداري از معادن هستند از مشتريان قطعي اين مركز هستند و با توجه به تجهيزات آزمايشگاهي موجود قسمت اعظم بخش صنايع معدني مي تواند از مشتريان بالقوه اين مركز باشند همچنین در ارتباط با صنعت سيمان با توجه به اينكه مواد اوليه توليد سيمان مواد معدني مانند سنگ آهك، سنگ آهن، مارل و رس هستند، این مرکز مي تواند در زمينه كاني شناسي، آناليز شيميايي تعيين انديس كار، خردايش، دانه بندي و ... خدمات متنوعي را به صنعت سيمان ارائه نمايد.
همچنين با توجه به روند صعودي قيمت فلزات و افزايش سرمايه گذاري در بخش معدن و صنايع معدني در سراسر دنيا و مخصوصا دركشورهاي نزديك و همسايه به خصوص در كشورهاي تازه به استقلال يافته شوروي سابق، و كشورهاي عضو اكو و شوراي عضو D8، اين مركز مي تواند به تمام كشورهاي منطقه خدمات ارائه نمايد. خدمات ارائه شده از جانب مركز به طيف وسيعي از كاربران ارائه مي شود. فهرست تعدادي از خدمات گيرندگان مركز به شرح ذيل مي باشد. متقاضيان اصلي استفاده از خدمات مركز بالغ بر 750 مجموعه مي باشند.


برای دیدن بخش های مختلف مرکز تحقیقا فرآوری اینجا کلیک کنید

نشانی دفتر نمایندگی پذیرش نمونه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران:
تهران - بالاتر از میدان ولیعصر - ساختمان فولاد - برج شمالی - اتاق شماره 410
تلفن : 84812135-021
ایمیل : info@imprc.ir

نشانی :
کیلومتر 9 اتوبان کرج قزوین - جنب کارخانه سوپا -انتهای بلوار کاوش - شهرک تحقیقاتی کاوش - مرکز تحقیقاتی فرآوری مواد معدنی ایران
کد پستی: 3365166534
تلفن : 76-34762273-026
دور نگار: 34762272-026
ایمیل : info@imprc.ir
جهت انجام خدمات تخصصی و آزمایشگاهی درخواست کتبی خود را به آدرس ایمیل customer@imprc.ir ارسال نمایید.