بازدید و امضا تفاهم نامه همکاری خانه معدن و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

بازدید رییس و اعضای خانه معدن به همراه روسای انجمن ها و نهدهای تخصصی معدنی  با حضور دکتر غریب پور از مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران انجام پذیرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران ، سه شنبه ۴ تیرماه رییس و اعضای خانه معدن ایران به همراه روسای انجمن های تخصصی معدنی با حضور دکتر غریب پور، به منظور تعامل و ایجاد زمینه های همکاری از مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران  و امکانات و توانمندی های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی آن بازدید داشتند . طی این بازدید تفاهم نامه فی مابین خانه معدن و مرکز تحقیقات به منظور همکاری در زمینه های تحقیقاتی ، آموزشی و … به امضا رسید  همچنین از خط اجرای فاز اول طرح نیمه صنعتی استحصال عناصر نادر خاکی که برای اولین بار در کشور در این مرکز در حال انجام است بازدید شد.

طی این بازدید دکتر وفایی فرد مدیر مرکز ضمن خیر مقدم ، به عملکرد مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در سال ۹۷ پرداخته و در ادامه به چالش های بخش معدن و صنایع معدنی در حوزه تحقیقات پاشاره  و اظهار داشت ، چالش های بخش معدن شامل عیار پایین ذخایر کانی و تاکید وز افزون بر کاهش گازهای گلخانه ایی، اثرات زیست محیطی و حفظ انرژی است .

وی افزود سهم ایران از درآمد درآمد ناخالص داخلی (GDP) در تحقیقات پایین و در مقایسه با کشورهای توسعه یافته بسیار پایین است .

مدیر مرکز به زمینه های همکاری معدنی شامل تحقیقات و توسعه اشاره کرد و گفت: ساخت تجهیزات فرآوری پایلوت و سیار در راستای توسعه معادن کوچک، عارضه یابی فرایندی و ارتقای بازاریابی و بهره وری در کارخانه های فرآوری، جلب و جذب ایده های فرآوری و بسترسازی مشارکت در توسعه و تجاری سازی آنها، اولویت دهی پژوهش در چالش های صنایع فرآوری مواد معدنی، توسعه تحقیقات و بسترسازی مطالعات ارزیابی و استراتژیک زیست محیطی در راستای توسعه بهره وری و اقتصاد سبز به عنوان زمینه های همکاری با این مرکز به شمار می آید.

در ادامه رییس خانه معدن به نقش مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی به عنوان سرمایه ملی یاد کرد و در ادامه به ضرورت اطلاع رسانی بیشتر در خصوص ظرفیت های این مرکز تاکید داشت .

در ادامه بهرامن افزود: امروزه از نگاه سنتی فاصله گرفته ایم و به آینده پژوهی روی آورده ایم و نیازهای این بخش را در همین مسیر پیگیری خواهیم کرد.

رییس خانه معدن با اعلام اینکه رویکرد ما آموزش محور است و به دنبال نوآوری هستیم، اظهار داشت: با مراکز دانشگاهی در زمینه کاهش قیمت تمام شده و مسائل زیست محیطی و غیره در ارتباط هستیم.

دکتر غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو نیز در این بازدید ، به نگاه اینده گری مرکز در ایجاد تکنولوژی فرآوری سیار مواد معدنی اشاره کرد و افزود، این مرکز در ارتقا دانش فعال سازی معادن کوچک شده نقش بسزایی دارد وی در ادامه گفت : مرکز تحقیقات و فراوری مواد معدنی، پیش از آنکه فعال سازی معادن کوچک به عنوان یکی از استراتژی ایمیدرو مطرح شود،‌ بر روی تکنولوژی فرآوری سیار برای صنایع کوچک اقداماتی انجام داده و دانش آن را عرضه کرده است.

وی با گرامیداشت یاد بنیان گذاران این مرکز اظهار داشت: در سال گذشته، ۲۷ هزار نمونه آنالیز شده در مرکز تحقیقات فرآوری ایران انجام شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو، توجه به مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی و توسعه آن را از اولویت های این سازمان اعلام کرد.

 در ادامه این بازدید پنل تخصصی باحضور روسا واعضای خانه معدن و مدیران مرکزو ایمیدرو برگزار شد و طی این پنل توانمندی ها و زمینه های همکاری دو جانبه  مورد بررسی قرار گرفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *